Brahmi versus Gotu kola

Svět bylin — Od Datum 4.4.2012 6.00

Patříte i vy mezi ty, kteří si ony dvě rostliny pletou ? Jestliže ano, rozhodně se nemusíte stydět. Takových lidí je opravdu hodně a většina se pak ptá na něco s tímto spojeným. I já jsem měl dříve dojem, že se jedná vlastně o tu samou věc, ale až podrobnější informace mne vyvedly z omylu. Podíváme se tedy dnes na obě tyto bylinky, abychom v tom už jednou provždy měli jasno.

Centella asiatica

Tak takhle se jmenuje Gotu kola oficiálně. Česky se jí říká Pupečník asijský. Roste kolem Indického oceánu – na Madagaskaru, na Srí lance, v Indii a Indonésii. Historicky byla asi nejvíce významná v Číně. Jak můžete vidět na obrázku je to plazivá bahenní bylina, která vytváří husté koberce.

Na jihu Číny je bylina známá – aby těch přezdívek nebylo málo – jako Fo-ti- tieng, neboli nápoj dlouhého života. Slavný čínský bylinkář Li Chung Yun se tak například s pomocí ženšenu a právě Gotu koly dožil těméř třista let.

POZOR! Další omyl vyvstává z názvu Gotu kola. Z něho logickou úvahou vyplývá, že má něco společného s Cola acuminata a Cola nitida. Většinu lidí tedy napadne – kofein. Ten se v této rostlině ovšem nenachází a ona samotná není s tímto rodem nijak příbuzná. „Kola“ znamená totiž v sinhálštině „list“.

Účinky: Abych byl stručný, Gotu kola není žádný „zabiják“. Působí při dlouhodobějším užívání a to tak, že posiluje srdce a působí příznivě na pokožku, vlasy a nehty – podporuje syntézu kolagenu.

Bacopa monnieri

Neboli Brahmi by se mohla zdát na první pohled identická – hromada nepřehledné drobné zeleně. Když se ale podrobně podíváte na obrázek, zjistíte, že má úplně jiné listy. Používala se stejně jako Centella v Číně, více ale v indii.

Účinky: Brahmi je běžně používaná jako mozkové tonikum, neboli takzvaná chytrá droga (neplět’te si prosím s chytrým telefonem). Zlepšuje paměť a je dobrá na nervy. Pro tento efekt ji často shání studenti.

Compare and Contrast

Teď to tedy tak nějak shrneme. Obě rostliny jsou malé, hodně zelené, rostou v mokřadech, a to v Asii, Indii a Číně. Rozdíly v listech si pamatovat nemusíte, stejně vám přijdou sušené. Gotu kola je významnější v Číně, zatímco Brahmi je spojená hlavně s Indií. Oba produkty působí spíše dlouhodobě. Brahmi vám pomůže pokud zapomínáte, zatímco Gotu kola posiluje srdce.

Celý problém tkví v tom, že Gotu kola se mimo jiné nazývá také Brahmi. Záměna těchto dvou rostlin se totiž táhne už od středověku, a i když jsme dnes chytřejší, nemůžeme oficiálně zrušit jeden z názvů používaných po celá staletí. Ale mezi námi, brahmi je prostě jednoznačně Bacopa monnieri.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.