Na spánek je dost času po smrti

Zajímavosti — Od Datum 28.11.2011 22.01

Na většinu dnešní populace jsou kladeny nepříměřené pracovní nároky. Zvláště různí manažeři a úředníci jsou nuceni nosit si práci domů. Ti, kteří mají klidné zaměstnání a osmihodinovou pracovní dobu, obvykle nestíhají naopak doma. Děti, vaření, úklid, prádlo, a když se to dodělá, tak znovu dokolečka. A pokud se chtějí ještě trochu pobavit, na spánek nezbývá mnoho času. Problém typický také pro vysokoškoláky, kteří v ideálním případě musí stíhat učit se, chodit na brigádu a občas se  pořádně opít s přátelí.

Pokud jste se někdy ocitli v jedné ze zmíněných situacích, jistě jste se dříve nebo později neobešli bez kávy. A o tom, že je současná populace nadměrně zatížená svědčí právě to, že káva je hned po ropě nejdůležitější komoditou na světě. Káva se zrodila v Etiopii, odkud doputovala až do své kolébky, do Arábie. To vše se stalo ještě před naším letopočtem, což už je opravdu nějaký ten pátek. Ve formě nápoje se začala konzumovat až v 15. století. Do té doby byla žvýkána. Vypracovala se společně s tabákem na nejrozšířenější legální drogu a mnozí si dnes bez ní nedokážou svůj život vůbec představit. Narozdíl od tabáku je v rozumném množství velice prospěšná, jelikož stimuluje mozek, odstraňuje depresi a samozřejmě únavu.

Mimo kávy existuje mnoho dalších čistě přírodních stimulantů majících víceméně stejný efekt. Tedy – potlačují únavu; dodávají energii; snižují chut’ k jídlu; zvyšují tlak a tělesnou teplotu, takže pomáhají spalovat tuky; potlačují úzkost, bolest; v nadměrných dávkách způsobují roztěkanost a neposednost; podporují koncentraci. To obvykle způsobují v závislosti na tom, že ovlivňují vyplavování neurotransmiteru dopaminu a kortikoidního hormonu noradrenalinu. Dopamin poskytuje pocit uspokojení a noradrenalin připravuje tělo na zátěž podobně tomu, když jsme v ohrožení.

Samozřejmě není dobré brát název článku doslova. Spánek je přirozený a potřebný proces. Dochází při něm k regeneraci těla a jeho akutní nedostatek může přivodit vážné nemoci psychického i fyzického rázu. Stimulanty je proto potřeba užívat zodpovědně, jen v případech kdy je to nezbytně nutné nebo se alespoň dvakrát týdně pořádně vyspat. Také je naprostá šílenost užívat silné stimulanty jako anorektikum, když se potřebujete zbavit chuti k jídlu, aby jste zhubli. Pokud ale budete dodržovat pravidla a poctivě jíst a spát, nemohou vám nijak uškodit. Obecně také platí, že čím méně jeden konkrétní produkt aplikujete, tím větší má pak účinek. Už proto se například vyplatí zkusit kromě kávy či energetických nápojů občas něco jiného.

Produkty obsahující kofein

Alkaloid kofein byl pochopitelně poprvé izolován z kávy a podle ní byl také pojmenován. Dnes se přidává uměle do všech možných i nemožných limonád a energetických nápojů. Jedná se pořád o tu samou látku s naprosto totožnými účinky, které vydrží zhruba dvě hodiny. Proč to zmiňuji ? Jistěže proto, že existuje i jiný, i když vlastně stejný. Ten z různých rostlin se totiž po požití do těla uvolňuje jinak rychle – v porovnání s kávou pomaleji. To se obecně považuje za zdravější, jelikož působí déle a hlavně tolik nenamáhá organismu, játra a ledviny.

Mezi takové rostliny patří Čajovník čínský, který již od pradávna milují v Asii. Z jeho listů vaří rozličné druhy čajů – nejobyčejnější zelené s vysokým obsahem kofeinu(teinu), černé – fermentované, polozelené – polofermentované, bílé – z mladých lístků. Působí o něco déle než káva, je euforičtější a ve větších dávkách nezpůsobuje podrážděnost. V našem obchodě můžete pořídit takzvaný Gun Powder, česky Střelný prach. Jelikož jeho lístky se rolují, podobají se tak střelnému prachu. Jedná se o zemitější, trochu hořký zelený čaj, ideální pro každodenní konzumaci, vhodný i k jídlu.

O něco silnější než čaj je “maté” nesmírně rozšířené v Brazílii, kde se pije téměr všude. Získává se z listů Cesmíny paraguajské. Doporučuji všem, kteří rádi zkoušejí něco nového.

Další “pomalý kofein” je k nalezení v Paulinii nápojné. Z ní se získává hnědý prášek podobný kakau – Guarana. Jedná se téměř o zázračný produkt, jelikož skrývá mnohonásobně větší množství kofeinu, než široce známé přípravky, jenž se v těle uvolňuje po dobu až osmi hodin, tedy celé pracovní směny.

Máme tu poslední rostlinu obsahující purinové deriváty, tedy kofein, theofylin a theobromin. Tou je věhlasný africký Kolovník zašpičatělý. Kofeinem se rostliny brání proti škůdcům, a jelikož v Africe je škudců hodně, lehko lze uhádnout, že kolová semínka jsou k povzbuzení opravdu dobrá. V prodeji jsou již drcené a připravit z nich nápoj tedy zvládne i malé dítě.

Alternativy kofeinu

Začneme od produktu nejúčinnějšího, kterým je na Botanicu rozhodně Corynanthe yohimbe. Možná to někoho překvapí, jelikož se většinou jakožto stimulant vůbec neuvádí, ale je tomu skutečně tak. Od ostatních se ale velice liší. Snižuje krevní tlak a způsobuje výrazné prokrvení celého těla. Odsud se bere jeho žádané afrodiziakální působení. Způsobuje také rozšíření zornic a obvykle výraznou nechut’ k jídlu. V menších dávkách přesto imponující pomocník při náročném dni.

Cha de Bugre je pro drtivou většinu světa doposud naprosto neznámý povzbuzující prostředek. Po požití je velice nenápadný, protože mu chybí složka ovlivňující dopamin. Výrazně ale posiluje schopnost koncentrace. Nejvhodnější, pokud musíte dlouho něco pasivně vnímat, jako třeba nudnou přednášku nebo svého šéfa.

Jestli jste si z nabídky doted’ nevybrali, mám pro Vás poslední skupinu z arsenálu Botanicu. Jestliže ji zkusíte, zamilujete se. Jedná se nejoblíbenější přírodní afrodiziaka, která při užití na noc způsobí, že neusnete. Jsou jimi Rhodiola rosea, Muira puama a Erythroxylum catuaba. Velmi se jedna druhé podobají a já jen zmíním, že catuaba je blízká příbuzná Erythroxylum coca, která se dodnes Bolívii legálně využívá jako stimulant a lék proti nemoci z převýšení.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Žádný komentář