Přírodní doping

Zajímavosti — Od Datum 13.1.2012 6.00

Mnohé možná dnešní titulek trochu vyděsí, jelikož mají slovo “doping” zafixované jako negativní. A není divu. Každý rok se množí zprávy o nálezech zakázaných látek v krvi, takzvaného dopingu, dalších a dalších vrcholových sportovců. V takovém spojení se toto slovo pozitivně brát samozřejmě nedá, jelikož tím, že se díky těmto látkám někdo stane výkonnějším, ostatní “poctiví” sportovci se kvůli tomu stanou horšími.

Na zamyšlenou pak je, zda je vůbec možné se tomuto trendu vyhnout, jelikož člověk sám o sobě je pořád stejný a zlepšovat se tedy může pouze doping. Krásným příkladem toho jsou kulturisti. Dnes jsou dvakrát větší a mohutnější než před dvaceti lety, a přitom dvakrát více času na trénink než ti před nimi mít nemohou. O tom, že doping takových kulturistů je minimálně nezdravý, nemůže být vůbec pochyb. Nejznámějším z nich je synteticky vyrobený mužský pohlavní hormon testosteron. V drtivé většině právě díky němu se ze sportovců stávají nadlidé s obrovskými svaly, popřípadě s abnormálními výkony. Jenže po takové terapii v podstatě zůstanou na dopingu závislí v tom smyslu, že bez jeho umělých dodávek mají této látky naopak málo.


Tyto látky jsou samozřejmě vyráběny synteticky a sportovci se zlepšují úměrně vědeckému výzkumu. Pak ale existuje také přírodní doping, o kterém se tu dnes dozvíte něco více. Ten se odlišuje tím, že díky tomu, že je miliony let volně dostupný v přírodě, je k němu lidské tělo přizpůsobeno tak, aby ho dokázalo efektivně využít a krátkodobě zlepšit výkon, ale při delším užívání ztrácí svoji účinnost. Není tedy zdaleka tak silný jako člověkem vyrobené produkty, ale zato je přímo zdraví prospěšný. Takové látky využívají například takzvaní “naturálové”, tedy kulturisti odmítající prát si do těla chemii. Těch stále přibývá, protože chtějí být sice nejlepší, ale málokdo chce, aby z něj byla obluda.

Abych ale vše uvedl na pravou míru. Bylinky, o kterých zde budete číst, nejsou ani zdaleka jen pro muže, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu. Jsou určeny jak pro absolutně všechny sportovce, nevyjímaje ženy, tak i pro všechny, kteří se cítí se svým zdravotním stavem jakkoliv nespokojeni. Už po čtyřicítce začíná u člověka individuálně klesat hladina pohlavních hormonů a vše vrcholí takzvaným přechodem, kdy se jedinec chová nevypočitatelně, je nevrlý, v depresi a téměř vůbec nemá náladu na sex. Jisté bylinky mohou ovšem při chytrém užívání tento postup zpomalit tak, že žádný znatelný přechod ani nastat nemusí. Každý má svůj život ve vlastních rukou.

Mezi nejproslulejší přírodní anabolizéry patří dlouhá desetiletí Kotvičník zemní. Možná ho znáte spíše pod  latinským názvem Tribulus Terrestris. Tablety v dózách, ve kterých se prodává ovšem nejsou složeny z ničeho jiného než z extraktu kotvičníku. Nečekejte tedy vyšší účinky než u obyčejné sušené byliny. Kotvičník funguje právě na již zmíněném principu zvyšování množství pohlavních hormonů. Projeví se tedy rozdílně u ženy, než u muže. Něžné pohlaví se proto nemusí bát jakéhokoliv”zmužnění”.

Estrogeny, speciálně progesteron, v ženském těle pouze řídí menstruaci a ovulační cyklus. Při jejich správné hladině je menstruace zpravidla přesná jak hodinky. Sekundárními projevy pak v závislosti na tomto faktu bývají úbytek váhy a zlepšení nálady. U můžu dochází jeho užíváním k rapidnímu nárůstu energie. Regenerace po tělesné námaze je mnohem rychlejší a stejně tak je Kotvičník ceněným afrodiziakem.

Velice podobně působí méně známá Škornice Šípovitá. Známá je sice spíše jako afrodiziakum, ale na bázi testosteronu, takže se výborně hodí také do posilovny. Příprava je navíc oproti předchozí bylince velice snadná, jelikož se jedná o listy, které je třeba jen zalít horkou vodou.

Druhým věhlasným prostředkem pro růst svalů jsou fazolky Mucuna pruriens. Mimo jiné zvyšují množství dopaminu a tím i touhu po fyzické aktivitě a požitek z ní.

Pokud některým ze zmíněných produktů chcete zlepšit své sportovní výkony, nesmím opomenout velice důležitou věc, a sice, že se nehodí absolutně všude. Naprosto nenahraditelné jsou při snaze o nárůst svalové hmoty, a pak také při vysokozátěžových sportech jako je sprint, plavání, jízda na kole. Zkrátka ulehčují aktivitu, která dokáže Vaše svaly rozbolavět na několik dnů dopředu. Pro lehčí aktivity, mezi které se řadí například rekreační běh, tanec, kolektivní sporty atd., se hodí více takzvané spalovače. Spalovače pomáhají dostat tělo lehce do varu a spalovat lépe energii a v důsledku toho je pak každá fyzická činnost snažší.

Mezi nejosvědčenější spalovače patří kofein. Ten kávový a čajový není ovšem příliš vhodný. Dobrá je například Cola acuminata a Cola nitida.

Pak nesmíme opomenout tolik omílanou guaranu. Je tomu hlavně proto, že je pro tyto účely opravdu skvělá a vychvalují ji třeba i špičkoví čeští ultramaratonci. Jako novinku v našem obchodě naleznete Guaranu v tabletách. Ty obsahují guaranu u nás standartně vysoké kvality (poznáte ji podle světlejší barvy) a aplikovat ji tak můžete i při dlouhobějším sportovním výkonu přímo “v akci”.

Ke guaraně můžete ještě přidat Cha de Burge, která kofein neobsahuje a výborně se s ní tak doplňuje. Extrakt 10x se s guaranou ovykle míchá v poměru 1:3.

No a nakonec, pokud to s tréninkem přeženete a musíte druhý den nějak fungovat, pak se Vám do sbírky bude hodit Lactuca Virosa. Toto takzvané “salátové opium” má lehké analgetické vlastnosti a dokáže uvolnit křečovitě stažené svalstvo.

Pokud se i přes poskytnuté rady nemůžete rozhodnout, co si vybrat, nejlepší je vyzkoušet si jednotlivé suplementy na vlastní kůži. K takovému “testování” je přímo určen náš cenově výhodný balíček Power pack – EXTRA STRONG.

Berte na vědomí, že bylinky jsou doplňky stravy a sami o sobě Vás nespasí. Pokud chcete zlepšit svůj zdravotní stav a fyzičku, je nutné začít komplexně. Nutný je dostatečný spánek a vhodná výživa. Jíst by jste měli minimálně čtyřikrát denně. Doporučené produkty užívejte před nebo po jídle (platí pouze u anabolizérů). Kromě čaje si samozřejmě dopřávejte i dostatek čisté vody. Strava by měla být z větší části ve formě sacharidů – brambory, bramborové knedlíky, rýže, těstoviny, vločky, z menší části pak v podobě bílkovin – vejce, maso. Bílkoviny by měly být součástí oběda a vhodné jsou spíše v druhé půlce dne.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.