Serotonin aneb Štěstí má chemický vzorec

Zajímavosti — Od Datum 28.11.2011 22.17

At’ jste o této látce slyšeli (četli) či nikoliv, dovolím si pro začátek několik základních informací. Jelikož mnohdy o něčem čtete, jenže nakonec stejně nevíte, o co se jedná. Existuje skupina přírodních látek, jenž se souhrně nazývají alkaloidy. Alkaloidy se vyznačují tím, že mají vliv na centrální nervovou soustavu člověka. Například nikotin obsažený v cigaretách patří mezi alkaloidy a pokud jste si někdy položili otázku: “Proč můj přítel/známý kouří?” Lze jednoznačně odpovědět: “No protože mu dělá dobře nikotin.” A podobně je to s většinou alkaloidů, které mají sice rozličné účinky – Některé jsou zdravé, jiné škodlivé, ale spojuje je to, že vesměs všechny dělají člověku po požití “dobře”.

Právě serotonin patří mezi ně, konkrétně mezi indolové alkaloidy, ale takové podrobnosti vás jistě až tak zajímat nebudou. Jako jeden z mála alkaloidů ho má tělo rádo a využívá ho k mnoha věcem, mimo jiné jako neurotransmiter. V podstatě všechny krásné pocity, které máme můžeme připsat neurotransmiterům. Pokud intenzivně sportujeme pomůžou nám endorfiny odstranit bolest. Při úspěchu či při sexu poznáme, co umí dopamin. Ve spánku nás zase uklidní melatonin. Tak bychom mohli pokračovat až k serotoninu, který lidem pomáhá porozumět si navzájem, pocit’ovat sounáležitost a být v pohodě. Jeho přirozená hladina – každý ji má mírně odlišnou – silně ovlivňuje osobnost člověka, jeho komunikativnost a sebevědomí.

Pochmurné zimní večery

Slyšeli jste již někdy o pověstné povaze severských národů? Mnohem více lidí na severu Evropy má deprese a špatnou náladu, častější jsou sebevraždy, neobvyklý není alkoholismus a celá kultura je zde výrazně dekadentnější než jinde. Prokazatelně je to způsobeno dlouhou nocí a krátkým dnem. Podobné stavy můžete zažívat v zimním období i u nás. To vše způsobuje nedostatek neurotransmiterů, které nejsou kromě melatoninu produkovány v tak hojné míře, jelikož člověk je “naprogramován” k činnosti za světla. Serotonin je dokonce úměrně závislý na množství světla. Podobná situace nastává, pokud někdo zažívá permanentní stres, anebo může být tak nastaven již od přírody. Také to způsobuje příliš nízký nebo naopak nadměrný přísun minerálů a vitamínů.

Lékař = záchrana?

Běžná psychiatrická antidepresiva (například Prozac) bývají předepisována pouze v akutních případech klinické deprese, tedy až ve stavech, kdy jedinec přestává “normálně” fungovat v každodenním životě. A není divu. Tak silné léky dokáží s psychikou už pěkně zamávat, kromě toho, že rapidně snižují sexuální touhu a nezřídka bývají příčinou obezity. Mohou zapříčinit nevolnosti a bolesti hlavy. Smím-li mluvit za sebe, a ted’ opravdu mluvím pouze za sebe,  po zjištění těchto informací bych si asi nikdy podobné léky předepsat nenechal, natož z vlastní iniciativy. Fungují sice právě díky serotoninu, ale jak již jsem předeslal, jsou příliš silné a mozek si na jeho tak vysoké množství rychle zvykne a bez prášku se pak člověk téměř neobejde.

Nenásilná cesta

Věřte nebo ne, existuje způsob jak z deprese, aniž byste spadli do ještě větší a dokonce to stojí naprosté minumim času a peněz. Potvrzuje se tak, že nejcennější jsou v dnešní době informace a ty jsou zadarmo. Stačí o ně mít zájem. Kromě potravin a bylinek zcela nových jsou tu i staletími ověřené odvary a čaje. Žádné z nich nejsou nijak zdravotně závadné a kdyby byly, informovali bychom vás.

Třezalka tečkovaná – v poslední době zažívající renesanci byla po staletí povážována za magickou, což možná není náhoda, jelikož měnit psychické stavy je přeci tak trochu magie. Třezalka byla testována a vyšla najevo šokující skutečnost a sice, že má výrazné antidepresivní účinky, nesrovnatelné s jiným přírodním preparátem. Zbavuje nervozity a nespavosti, zabraňuje žaludečním vředům a jiným neduhům nervového původu. Kromě toho může pomoci i od zánětů. Připravuje se obvykle jednoduše ve formě čaje v množství jedné až dvou čajových lžiček.  Nevoní ani nezapáchá a chutná výtečně s medem. Pít můžete jak ráno tak večer. Po několika týdnech efekt odezní, proto se doporučuje čtrnáctidenní přestávka, aby začla znovu působit. Doporučuje se pít především v zimě, jelikož v horkém létě se může při velkých dávkách díky ní objevit přecitlivělost na světlo a vyrážka.

Tryptofan – je jedna z důležitých aminokyselin, které jsme nuceni přijímat stravou, jelikož si ji tělo neumí vytvořit samo. Má nezastupitelnou funkci, a sice – je prekurzorem serotoninu. Ten se do nervové soustavy nemůže dostat jinak než přes prekurzor, což je v podstatě takový polotovar, a tak ho nemůžeme přijímat přímo. Dostatečné množství tryptofanu je tedy nezbytná podmínka pro to, aby jsme se vyhnuli špatné náladě. Najdeme ho v banánech, vejicích, celozrnném pečivu, mléčných výrobcích a některých druzích masa. Dá se zakoupit i jako doplněk stravy, ale není zrovna levný a obyčejně bohatě postačí zdroj z potravin.

Čokoláda – není náhodou, že spousta jedinců si na ni vybuduje jistý návyk. I ona kromě nepřeberného množství jiných látek obsahuje tryptofan a serotonin. Stejně jako mnoho věcí ji v malých dávkách (dvakrát do týdne) můžeme doporučit coby lék.

Rozchodnice růžová – jedna z novinek pocházejících z Ruska,  nepříliš známá bylinka s naprosto vyjímečnými schopnostmi. Rozchodnice pomáhá podobně jako Třezalka, narozdíl od ní se ale hodí i v parném létu, jelikož nezpůsobuje fotosenzibilaci a nakopne vás energií. Mimo jiné posiluje sexuální zdraví a zlepšuje kvalitu spánku a snů. Vyčerpávající informace o ní najdete ve Smartshopu Botanicu.

Mechanismus podobný lékařským antidepresivům využívají bylinky označováné zkratkou MAOI. Nejsou ale zdaleka tak silné, a tak se jich nemusíte rozhodně bát. Patří mezi ně Syrská routa (Peganum harmala) a Mučenka pletní (Passiflora incarnata). Jsou vhodné především na noc, jelikož způsobují mírnou ospalost. Mohou být užitečné při úzkostlivém strachu nebo nadměrném stresu. Zkratka MAOI znamená, že bylinka obsahuje látky, které zabraňují tomu, aby se serotonin v nervové soustavě tak rychle rozkládal, a ten tam pak může působit déle.

Kanna – i tato sukuletní “kytička” funguje na principu MAOI. Je relativně silná, a proto není opodstatněné překračovat doporučené dávkování. Přezdívá se jí mimo jiné “přírodní prozac” a jedná se opravdu o naprosto čistý přírodní produkt bez jakýchkoliv přídavných látek. Přes velkou snahu farmaceutických společností se ji naštěstí nepovedlo nijak “patentovat”.

Morinda Citrifolia – neboli Noni může již kromě předchozích zmíněných důvodů pomoci také díky vysokému obsahu vzácných stopových prvků. Čerstvé ovoce se k nám zatím nedostalo, proto můžete prozatím vyzkoušet plody ve formě sušiny.

Další projevy serotoninu a věci, které musíte brát na vědomí

Pomáhá zahojit krvácející rány a je pro tento účel obsažen i v krvi. Pokud vám jeho hladina stoupne, můžete dočasně vidět sytěji a vnímat intenzivněji světlo. Varujeme před kombinováním jednotlivých výše uvedených bylinek a už vůbec neužívejte současně s antidepresivy. V krajním případě může obrovské množství popisované látky způsobit takzvanou serotoninovou bouři, což je jistý druh otravy. Nepřekračujte proto doporučené dávkování.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.