Svět šamanů na černém kontinentu

Zajímavosti — Od Datum 31.1.2011 15.04

Šamanismus tvoří rozhraní našeho a onoho světa – spojuje náboženství, mystiku a medicínu. Šaman díky svým mimořádným duševním silám zastává funkci kmenového lékaře, kněze, kouzelníka, meteorologa i filozofa. Vzájemná podoba šamanských tradic v jednotlivých oblastech světa je až zarážející. Od Sibiře přes Afriku po Indonésii – jak lze vysvětlit shodnost šamanských rituálů na místech vzdálených od sebe tisíce kilometrů? Přesto má každý národ či kmen svá šamanská specifika. Podívejme se dnes na ta africká.

Sangoma

Afrika není kontinentem, který by byl v souvislosti s šamanismem nejčastěji zmiňován. Mnohá z tradičních náboženství ale zcela přesvědčivě vykazují šamanské rysy. Například kmeny jižní Afriky, souhrnně nazývané Nguni, mají obdobu šamana – Sangomu. Sangomou se člověk (častěji žena než muž) stává voláním duchů předků a toto poslání není možné bez následků (v podobě nemoci či šílenství) odmítnout. Sangomové neslouží komunitě zdaleka jen jako léčitelé – mezi jejich další role patří věštba, vedení rituálů a udržování historie a tradic kmene. Po fázi iniciační nemoci a snů musí nový Sangoma podstoupit takzvanou thwasa – období učení se pokory před starými duchy, očisty v krvi obětovaných zvířat a užívání muti (přírodního lektvaru přinášejícího spiritualitu).

Západoafrické pralesní kmeny Babongo a Mitsogo vyznávají formu šamanismu zvanou Bwiti. V Gabonu jde dokonce o jedno ze tří oficiálně uznaných náboženství. Obsahuje prvky animismu, křesťanství i uctívání předků. V rámci Bwiti se požívá oškrabaná kůra stromu Tabernathe iboga. Tento halucinogen kromě obřadů nachází využití i při lovu lvů, kdy vyčkávající lovec musí vydržet stát bez hnutí i desítky hodin.

Yoruba

Yoruba

Další odrůdou západoafrického šamanismu je Yoruba. Vychází z tisíce let starého náboženského textu Ifa Corpus, který je připisován mystikovi a prorokovi Orunmillovi. Léčení je v principu podobné tomu západnímu – hlásá nutnost odstranit z těla malé neviditelné „bakterie“ či hmyz. Podle Yoruby jsou tyto zárodky užitečné, ale v případě jejich přemnožení způsobují nemoci a je nutné je odstranit. Léčitelství je velmi propracované a zahrnuje celou škálu bylin a rostlinných přípravků, které mají spolu se zaklínadly zbavit organismus škodlivin. Yorubské metody léčení se v době první vlny afrických otroků přenesly i do Karibiku a Jižní Ameriky.

Mezi společné prvky šamanismu po celém světě patří iniciační nemoci a sny, využívání bubnování a vůbec dramatická povaha obřadů. Jedná se o představení, které se vymyká každodenním zkušenostem kmene. Obratné zacházení s ohněm a předvádění kouzel na samé hranici přírodních zákonů vede k mizení dělicích čar mezi minulostí a budoucností, mezi světem živých a mrtvých, mezi snem a realitou.

Autor: Markéta Šalomounová

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.