Kofeinové rostliny

Svět bylin — Od Datum 13.12.2010 13.49

Kofein je ve světě celkem nadprůměrně rozšířená droga. Tím, že je téměř celosvětově legální, je prodáván v různých formách snad na každém rohu. Kolik lidí si bez ranního šálku kávy nedokáže představit svůj den? Supermarkety dnes nabízejí desítky druhů energy drinků. Sportovci zase mají kofeinové tablety a podobné přípravky. Celý svět používá kofein, aby jim dodal energii.

Kofein má výrazně stimulační účinek, někdy až překvapivě. Jeho účinek je ale velmi ovlivněn tím, jakou rostlinu si dáte. Například káva nebo cola mají poměrně rychlý nástup účinků, zatímco z čaje se kofein uvolňuje postupně a účinek je pak jemnější.  Cola proti kávě zase působí o hodně silněji a účinek je o dost euforičtější.  Příjemně mě za poslední dobu překvapil puehr. Jde o druh černého čaje. Účinek je jemnější, ale takový veselejší.

Jako u každé drogy je i účinek kofeinu na každého člověka jiný. Existují i lidé přecitlivělí na kofein. Těm pak stačí troška kávy a hned se objevují negativní účinky jako při předávkování.

V přírodě se kofein vyskytuje v několika rostlinách.

Asi nejznámější z nich je Kávovník Arabský. Dnes se pije káva po celém světě v mnoha různých formách a málokdo ví, že kávová zrna jsou vlastně pecky z jasně červených kávových plodů. V čajovnách je oblíbená Cesmína Paraguayská známá spíš jako maté. Cesmína je keř, nebo strom rostoucí v Jižní Americe. Maté se pije ze speciální nádoby zvané kalabasa pomocí speciální slámky zvané bombilla. Obsah kofeinu je docela vysoký, Maté je tak poměrně silné. Hodně kofeinu je také v docela málo známé africké rostlině cole, která byla kdysi součástí coca coly. Kofein je však i v normálním čaji a dokonce i v kakau. Stává se tak součástí každodenního života velkého množství lidí.

Na kofeinu, jako na všech drogách, je možné si vyvinout závislost. Ale většinou až po letech. Kofein je jedna z nejbezpečnějších drog.

Autor:  Rado Hrdlička

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • 1 Komentář

    1. Steve napsal:

      Závislost na kofeinu “až po letech”? Znám spoustu případů (včetně mě samotného), kdy se při užívání věštích dávek kofeinu a následném vysazení projevily abstinenční příznaky a to hned po několika (+-4) týdnech.