Pohled pod pokličku Botanicu

Botanic — Od Datum 7.3.2011 13.07

 

Rasta man

1. Mohl bys prozradit, jak dlouho již obchod Botanic.cz funguje a jak vůbec vzniknul?

Botanic založili dva bratři, původem od Plzně, na konci roku 2005. Zpočátku pouze přijímali předobjednávky na některé z několika málo nabízených produktů. Ostrý provoz prvního etnobotanického obchodu v Čechách začal v lednu 2006. Inspirací oběma zakladatelům byla návštěva Holandska, kde se poprvé setkali s množstvím obchodů s nepřeberným množstvím kouzelných bylinek a plodů.

2. Kolik lidí se dnes na práci kolem Botanicu podílí?

Od léta 2009, kdy jsme po zakladatelích převzali štafetu, se tým lidí rozšířil na 8 členů. Dalších 15 lidí pracuje z domova, či příležitostně na festivalech a výstavách. Hodně nám pomáhá komunita fanoušků na facebooku. Kdykoli potřebujeme slyšet názor nebo hledáme inspiraci, či pomoc – obracíme se na fanoušky a spokojené zákazníky. Takhle můžeme říci, že se na rozhodnutích a směru Botanicu podílí více než 12 000 lidí.

3. Spousta lidí se ptá na chybějící popisky u některého zboží. Například způsob užití a účinek. Proč tomu tak je?

V těchto dnech pracujeme na nových popisech u všech produktů. U většiny rostlin v nabídce se objeví podrobnější informace o léčebném využití, dávkování a dokonce i tipy na kombinaci rostlin pro přípravu výborných nápojů a směsí. Výjimkou zůstanou entheogeny, tedy přírodní halucinogeny využívané v historii k různým rituálům. Tyto rostliny by měly sloužit pouze jako rarita pro etnobotanické nadšence, proto u nich popis užití ani účinků nenajdete. Jednak by nás Velký bratr ztrestal za šíření toxikománie a pak také není úplně nejvhodnější, aby se určité rostliny dostaly do rukou neznalým lidem a zejména mladistvým.

4. Proč jste se rozhodli ukončit přípravy komunitního webu pro fanoušky bylinek?

Chtěli jsme vytvořit místo, kde by se mohli setkávat lidé se zájmem o alternativní medicínu, bylinky a šamanismus. Místo, kde by zkušenější a znalejší uživatelé mohli sdílet zkušenosti ohledně přípravy bylin, receptů a účinků na zdraví člověka. Bohužel reakce většiny lidí spíše ukázala zájem o sdílení zkušeností s užíváním drog. To je důvod, proč jsme od projektu ustoupili. Namísto toho jsme spustili magazín Botanic o zajímavostech ze Světa bylin.

5. Mohl bys prozradit novým čtenářům, které řady rostlin jsou ve Smartshopu nejoblíbenější?

Tak poslední dobou je znát zvýšený zájem o přírodní stimulanty, afrodiziaka a relaxanty. S afrodiziaky experimentují lidi všech generací. Mláďata se nebrání experimentování a pro starší generace jsou příjemným způsobem jak si sex opět užít. Mezi stimulanty, které člověku dodají energii během práce, před sportem nebo při dohánění studia, je oblíbená guarana, cola nitida nebo gotu kola v kombinace s yerba maté. Co ještě zbývá? Relaxanty? Ty jsou synonymem pro přírodní antidepresiva. Lidé trpící depresemi, úzkostí, nespavostí nebo stresem se obracejí čím dál více na tradiční přírodní pomocníky namísto chemických náhražek v lékárnách.

6. Připravujete pro lidi nějaké novinky? Slyšela jsem něco o čajovně a semínkárně.

Máme větší radost, když se nám podaří lidi překvapit. Když už jsi to ale nakousla. Připravujeme rozšíření Botanicu o čajovnu a semínkárnu. V čajovně budou moci lidé najít širokou nabídku exotických čajů z celého Světa. Součástí čajovny bude samozřejmě i nabídka vodních dýmek a dalšího čajového příslušenství. Semínkárna bude zase lahůdkou pro všechny growery. V nabídce najdete semena téměř všech exotických rostlin ze Smartshopu a mnoho dalších.

7. Uvažujete také o prodeji semen konopí, a jaký je vůbec tvůj názor na legalizaci?

Ano, semínka konopí nebudou v semínkárně chybět. Připravujeme spolupráci s dobře známou seed bankou z Holandska. Legalizace? Ano, okamžitě pro léčivé účely. Blahodárné účinky této rostliny nejdou nadále opomíjet. Konzumace? Ano, od 18 let. Nedokážu si představit úplnou liberalizaci konopí, avšak když už systém dovoluje požívání takového svinstva, jakými jsou cigarety a alkohol, mohlo by se s podobnou dávkou pokrytectví nahlížet i na konopí. Tohle je však na delší rozpravu.

8. Děkuji za rozhovor a poslední otázka na závěr. Kde vidíš Botanic za 2 roky?

Rádi bychom se dostali k výzkumu a vývoji vlastních produktů z dovážených bylin a plodů. Je až neuvěřitelné jaké skvělé vlastnosti v sobě dokážou některé rostliny skrývat.

Autor: Lenka Hojková

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • 1 Komentář

    1. Šimec napsal:

      držim palce a přeju co nejpříznivější poměr zákazníků se zájmem o rostliny bohů jako takové se vším co k by k tomu mělo patřit/těch, je chtějí jen zneužít