Rostliny v medicíně – síla skrytá v přírodě
Svět bylin — Od administrator Datum 17.2.2011 14.16Využití rostlin v medicíně je známé už od pradávna. Objev jejich léčivých účinků byl pravděpodobně velmi prostý. Nějaký náš prapraprapředek trpící bolestmi hlavy v zamyšlení sežvýkal hrst listů z blízkého keře a bolest ho za chvíli přešla! Potěšen svým objevem předával tuto informaci dál, pak si ji předávali jeho synové a pravnuci, až se dostala k lékařům starověkého Řecka či Egypta, pak ke středověkým felčarům a nakonec k nám.
Věda zabývající se léčivými schopnostmi rostlin se nazývá fytoterapie. Toto slovo vzniklo spojením řeckých slov fyton (rostlina) a therapeuein (pečování, léčení). Lidově se fytoterapii říká zkrátka bylinkářství, ale je faktem, že podle údajů Světové zdravotnické organizace důvěřuje bylinkám v porovnání s klasickou medicínou asi 3x více lidí.
Zajímavosti z rostlinné historie
Léčivé rostliny patří mezi rostliny užitkové. Většina z nich patří do samostatné skupiny, ale některé jsou běžně používány i k jiným účelům: např. petržel (dochucování jídel), bříza (lesnictví), chmel (potravinářství) apod. Do období rozmachu cestování byly jednotlivé druhy léčivých rostlin a znalosti o nich obvykle ohraničeny jen malou zeměpisnou oblastí v závislosti na panujících klimatických podmínkách a dominujícími místnímu etniku. Cestovatelé se ovšem zasloužili o rozšíření nejrůznějších léčivých rostlin do celého světa, takže je leckdy obtížné určit, které bylinky jsou původní a které dovezené. Odhadem existuje na celém světě přes 20 000 druhů léčivých rostlin, ale z nejrůznějších důvodů se jich pro přímé léčivé účinky využívá jen několik set. V České republice najdeme mezi planě rostoucími rostlinami asi 750 léčivých druhů.
Dříve se léčivé rostliny získávaly sběrem ve volné přírodě, dnes se velká většina druhů pěstuje cíleně na udržovaných polích. Jde především o druhy hojně využívané (např. heřmánek) a o druhy ve volné přírodě chráněné (např. sporýš). Již ve středověku vlastnily téměř všechny kláštery větší či menší bylinkovou zahrádku. O skutečně plošném pěstování ale můžeme mluvit až na přelomu 18. a 19. století.
Znovuobjevená věda
V dnešní době se společnost k využívání nejrůznějších léků z rostlin opět vrací. Moderní syntetické léky, byť často na rostlinné bázi, mají totiž často velmi mnoho negativních zdravotních účinků, a to hlavně při dlouhodobém užívání. U rostlinných prostředků používaných správným způsobem se s těmito nepříjemnými jevy prakticky nesetkáte. Ovšem z neznalosti nebo úmyslně nesprávně užívané rostlinné léky mají velmi mnoho škodlivých účinků. Mohou se proměnit v jed nebo v silně působící narkotikum, které dodnes, kromě jiného, některé přírodní národy používají při lovení zvěře.
Při užívání léčivých rostlin je opravdu nutná jak znalost rostlin samotných (obsah léčivých látek se může v průběhu roku ale i dne znatelně měnit), tak i pochopení jejich léčivých účinků a samozřejmě dávkování. Jinak může dojít ke zhoršení zdravotního stavu či dokonce úmrtí. Nebezpečná může být v některých případech i pouhá manipulace s léčivou rostlinnou, protože existují rostlinné jedy, které se snadno vstřebávají skrz pokožku.
V dnešní době již není využití léčivých rostlin tak rozšířené jako dříve a to i přesto, že se k němu pomalu vracíme. Ještě naše babičky měly spíže plné rozličných sušených bylin, čajů, mastí, trestí či tinktur. Dnes si většina z nás jen čas od času dojde do lékárny pro pytlíčkovaný heřmánek nebo meduňku, jejichž účinky stejně „pro jistotu“ podpoří nějakým tím umělým léčivem. Možná je to tím, že bylinky potřebují k tomu, aby správně pomohly, o trochu více času než alternativně působící výrobky farmaceutických firem. V některých případech (např. u antibiotik) jde o rozdíl pochopitelný, ale v těch ostatních představují bylinky zdravější a bezpochyby léty prověřenější způsob boje s nejrůznějšími neduhy a onemocněními.
Jaké bylinky používáte pro léčení nemocí vy? Které byste v Botanicu ocenili?
Autor: Jana Šrámčíková
V Oxford Centre for Health spoč