Babongové tančí, aby zachránili svět
Zajímavosti — Od administrator Datum 14.2.2011 16.13Příslušníci afrického kmene Babongo bývají někdy hanlivě označováni jako trpaslíci a mezi obyvateli Gabonu jsou vnímáni jako občané druhé kategorie. Neoficiálně se mluví o zhruba dvanácti tisících lidí žijících v útrobách pralesa. Bohužel s postupující těžbou se dříve nedostupná obydlí příslušníků kmene nachází už jen několik hodin cesty od nejbližší civilizace. Tento neblahý jev nám ale umožňuje nakouknout pod pokličku magického rituálu se silným entheogenem Tabernanthe iboga.
Rituál si klade za cíl obnovit spojení s předky, vyléčit rozpory mezi pohlavími, vyrovnat se s konečností života a spojit fyzický a spirituální svět. Ibogou se míní rozdrcená kůra kořenů stromku Tabernanthe iboga. Po požití malého množství převažují stimulační a afrodiziakální účinky. Zvyšování dávky se tělo stává velice lehkým a téměř neúnavným
Podle Jamese W. Fernandeze se při každém počátku obřadu iboga polyká v malých dávkách – asi několika čajových lžiček. V polovině rituálu, po půlnoci, je možno požít ještě několik gramů dodatečně. Celkem to obnáší asi pět až dvacet gramů sušené ibogy. Jednou nebo dvakrát za život si Babongové ordinují extrémní dávku Ibogy za účelem zasvěcení. To představuje požití až několika set gramů sušené kůry rostliny. V menších dávkách Babongové užívají ibogu jako stimulant před lovem.
Babongové v průběhu magického rituálu tančí dlouhé a vyčerpávající tance. S tvářemi pomalovanými bílým kaolínem se oddávají účinkům ibogy v kolektivním náboženském zápalu. Rituály i požívání halucinogenů jsou podobné jednomu z oficiálních gabonských náboženství Bwiti, na rozdíl od něj se obejdou bez svatostánků a nejsou ovlivněny křesťanstvím.
Tabernanthe iboga zajímá i západní medicínu. Jeden z hlavních psychoaktivních alkaloidů, ibogain, napomáhá zmírnit symptomy abstinenčních příznaků od pervitinu až po heroin. Mluví se i o výrazných výsledcích při léčbě psychologických traumat. Občanské sdružení Ibogain.cz usiluje o uskutečnění klinických zkoušek, které by mohly vést k využívání ibogainu v oficiálním zdravotnictví.
Autor: Markéta Šalomounová
V Oxford Centre for Health spoč