Kozel zahradníkem aneb Pěstujeme kytičky

Svět bylin — Od Datum 3.6.2012 12.00

S přicházejícím létem všude kolem vše kvete a většina městských tvorů se vydává do zahrad a na chalupy starat se o svou pečlivě opečovávanou zahrádku. Tu a tam přistřihnout větvičku, aby živý plot byl dokonale hranatý, tu a tam pokropit trávník a pochlubit se sousedovi, jak mi krásně kvetou orchideje.

Že zrovna vy této zálibě neholdujete? Přiznám se Vám, já také ne, ale celá situace se změnila, když sem přišel na to, že si mohu vypěstovat něco opravdu užitečného a využitelného a nemám tím na mysli mrkev či ředkvičku. Co takhle Kotvičník, který vám například pomůže zvýšit úspěchy u opačného pohlaví? Kupovat si ho stále dokola by mohlo vypadat, jako že se mnou není něco v pořádku, ale mít ho na zahrádce a jen tak si utrhnout nebo se o něj podělit s přáteli, když mi ho náhodou vyroste moc, to už je o něčem jiném.

 

 

Začneme tedy Kotvičníkem zemním, když jsme ho nakousli. Typické pro něj jsou písčité terény typu břeh potoka, pláž, step či suchá louka a roste i například podél kolejí jako přesličky.

Jedná se o nízkou jednoletou bylinu. Semena jsou větší, obrněna bodáky. Výhodné je před samotnou sadbou naložit je na několik dní do teplé vody, kterou je potřeba měnit, aby semena předklíčila. Nespornou výhodou je, že když trochu povyroste, nemusíme se o Kotvičník téměř starat. Sklízet ho pak můžeme průběžně. Další výhoda je cena semínek, jelikož ty se také přímo užívají, takže kdyby vás myšlenka pěstitelství opustila, můžete si alespoň uvařit výborný čaj.

 

Nyní něco exotičtějšího. Co takhle Syrskou routu? Má stejně jako Kotvičník ráda sušší zeminu, písčitější, takže je vhodné například smíchat běžnou zeminu s pískem, anebo takovou koupit přímo v zahradnictví. Semena se sází zásadně ve vlhku a teplu. Klíčivost je menší, a tak je potřeba semínek nasadit více. Rostlina by zpočátku měla být částečně zastíněná. Vyznačuje se typickým zápachem.

 

Pokračujeme s Morning Glory. Pokud chcete mít představu, jak tato liána vypadá když vyroste, stačí si vybavit druh české Povijnice, která se každé léto vytrvale popíná snad po každém drátěném plotu. Tak takhle vypadá i cizokrajná Povijnice nachová, která je větší a má nádherné květy. K růstu potřebuje plné slunce a střední zálivku. Může útočit na ostatní rostliny, což je nutné brát v potaz. Hodí se například k altánku podobně jako popínavá vinná réva. Užívanými částmi byly v minulosti pouze semena.

 

Nakonec zde máme relativně nenáročnou Vitánii Snodárnou, která má mnohá praktická využití. Jedná se o nízký keř, jemuž se daří v sušších oblastech. Semena snadno vyklíčí v pokojové teplotě. Stačí jí běžná zemina a střední zálivka. Jedinou nevýhodou je nemožnost přezimování, a tak je nutné ji pěstovat indoor nebo si ho v zimě pouze nastěhovat domů do velkého květináče. Plody jsou výrazně červené, uzavřené v zelené tobolce.

 

Pokud se na to chcete vrhnout ve velkém, vyzkoušejte náš  Grower´s LARGE pack.

 

Tento článek z vás samozřejmě nemá udělat vášnivé pěstitele, kteří denně sledují internetová fóra, jen aby zjistili, zda neexistuje nová odolnější varianta s většími výnosy. Chceme vám jen ukázat, že když už něco pěstujete, například za oknem – a každý minimálně jednu takovou květinku doma má – tak se vyplatí pěstovat něco, z čeho budete mít radost dvojnásobnou.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.