Na skok v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Kde to žije — Od Datum 16.3.2011 13.40
Mgr. Věra Hroudová

Mgr. Věra Hroudová

Pokud máte rádi přírodu a její kouzlo, navštivte Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pro ty, co nejsou horlivými cestovateli a chtějí poznávat rozmanité druhy rostlinstva, je Botanická zahrada skvělou příležitostí, kde je spatřit. Rozhovor nám poskytla paní Mgr. Věra Hroudová, zástupce ředitele Botanické zahrady.

Kolik lidí se stará a pečuje o rostlinstvo v botanické zahradě?

O jednotlivé úseky botanické zahrady se stará celkem 13 zahradníků, z toho tři mají na starosti skleníkové sbírky a zbytek úseky venkovní.

Kolik druhů rostlin obsahuje vaše expozice?

Poslední seznam rostlin botanické zahrady pochází z roku 1977. V současnosti probíhá nová inventarizace; podle mého odhadu by mělo být ve sbírkách celkem kolem 5000 druhů a dalších taxonů rostlin.

Jaký nejstarší exemplář se nachází ve vašich sbírkách?

K nejstarším jedincům pěstovaným v naší zahradě patří bezesporu samičí exempláře druhu Cycas circinalis, cykas indický. Přesné datování není možné, protože neexistuje příslušná dokumentace, a odhad stáří podle ročních přírůstků může být jen přibližný, nicméně lze se oprávněně domnívat, že cykasy jsou staré 150-200 let.

 

Vchod do skleníků

Máte v plánu rozšiřovat sbírku rostlin o nějaké nové druhy?

Všechny sbírky jsou samozřejmě průběžně doplňovány a rozšiřovány o nové druhy rostlin; zahrada má zájem ukazovat svým návštěvníkům co nejrozmanitější škálu rostlin, které je možno pěstovat jak v exteriérech, tak ve skleníkových podmínkách. Jedním z posledních významných přírůstků botanické zahrady je například v 90. letech objevená „živoucí fosílie“, wolémie vznešená (Wollemia nobilis) z Austrálie.

Na půdě botanické zahrady pořádáte koncerty, jak úspěšné a navštěvované jsou tyto akce?

Domníváme se, že kultura do botanické zahrady patří. Pravidelné i příležitostné koncerty pořádáme již třetí sezónu a musím říci, že mají úspěch. Věřím, že hudbymilovní návštěvníci si k nám cestu najdou, a tak se budou řady posluchačů nadále rozšiřovat.

Nabízíte školám exkurze pro studenty?

Exkurze pro žáky druhého stupně základních škol a středoškolské studenty má zahrada v trvalé nabídce svých programů. Standardní školní prohlídkou je návštěva skleníků, kde nabízíme možnost objednání odborného výkladu. V loňském roce jsme začali pořádat nedělní komentované prohlídky venkovních sbírek, které se těší stále většímu zájmu veřejnosti – mohou se jich zúčastnit dobrovolně samozřejmě i studenti. Pro školy připravujeme otevření Informačního a vzdělávacího centra BZ, kde budou probíhat programy „šité na míru“ požadavkům učitelů a připravované ve spolupráci s nimi.

Kdy botanickou zahradu navštěvuje nejvíce lidí?

Botanická zahrada je krásná a zajímavá ve všech ročních obdobích, z nichž každé má své specifické kouzlo. Nejvíce lidí sem ale přesto zavítá na jaře, kdy se všichni těší na každý vyrašený list a vykvetlý kvítek. Vysoká návštěvnost je pak také během výstav, které probíhají prakticky během celé sezóny, tj. od května až do prosince.

„Maskot“ zahrady - samčí exemplář jinanu dvoulaločného

„Maskot“ zahrady – samčí exemplář jinanu dvoulaločného

 

Navštěvují často studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy expozice botanické zahrady pro studijní účely?

Studenti fakulty jsou v zahradě takřka nepřetržitě, ač samozřejmě ne všichni. Pro všechny je zde ale zahrada k dispozici a záleží jen na nich, jak její poklady využijí pro svůj odborný růst. Přinejmenším vzhledem k přítomnosti významné sbírky domácí květeny – expozice Květeny střední Evropy, která zahrnuje kolem 1000 našich druhů rostlin, je zde pro studium opravdu široké pole působnosti.

Na jakou specialitu byste závěrem pozvala naše čtenáře do vaší botanické zahrady?

Těžko se rozhodnout, zda doporučit emblémovou rostlinu zahrady, viktorii královskou, každoročně pěstovanou v tropickém skleníku, nebo „maskota“ zahrady, bizarní samčí exemplář jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) vysazená před skleníkem a pocházející nejspíše ještě z původních smíchovských sbírek univerzitní zahrady, která se na současné místo stěhovala až v roce 1898. Každá ze zdejších rostlin by si jistě zasloužila pozornost návštěvníků, a já jen doufám, že si k nám najdou cestu, aby se o tom sami mohli přesvědčit. Vítejte v botanické zahradě!

Za celý tým Botanicu děkuji paní Mgr. Věře Hroudové za poskytnutí rozhovoru.

Autor: Lenka Hojková

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.