Dávné drogy

Svět bylin — Od Datum 27.3.2011 17.58

Na světě jsou spousty rostlin a hub s jistým psychotropním účinkem. Některé jsou relativně nově objeveny, ale většina už je dávno známa lidem, kteří žijí v blízkosti jejich výskytu. Mnohé jsou opředeny legendami. Byly ve středověku požívány čarodějnicemi nebo dokonce uctívány jako božstva, byly jim stavěny chrámy a sochy.

Muchomůrka červená

Muchomůrka červená

Uctívána byla například muchomůrka, která je pravděpodobně božskou sómou. Muchomůrka roste v mírném pásu téměř na celém světě. Už před 3500 lety se užívala v Indii při nejvýznamnějších obřadech. Je to houba, které bylo postaveno množství soch. V Indii se také už před dvěma tisíci lety žvýkal Betel. Což je soubor několika komponentů, tvořící dohromady tzv. betelové sousto. Tento stimulant sice neslouží zrovna pro magické obřady ani pro předpovídání budoucnosti apod., jeho žvýkání je však velmi rozšířené.

Mnohé rostliny jsou součástí lidových pověr a pověstí i v Česku. V dobách čarodějnic a kouzelníků se v Evropě často užívaly na výrobu kouzelných lektvar rostliny jako Durman, blín, nebo mandragora. Mandragora je známá dodnes, hlavně díky pověstem o smrtícím křiku jejího kořene. Díky rulíku zase údajně vznikaly pověry o čarodějnicích na košťatech.

Mandragora

Mandragora

Významnými konzumenty psychotropních rostlin jsou také různé kmeny amerických indiánů mnohdy ještě dnes skryté před moderní civilizací v hloubi pralesa. Například šalvěj divotvorná je indiány pěstována už po tisíce let. Díky tisícům let řízkování se šalvěj údajně už není schopná rozmnožovat semeny. Indiáni listy šalvěje užívají, když nerostou halucinogenní houby.

Psychotropní rostliny po celém světě byly snad vždy součástí života lidí. A doufám, že budou i nadále.

Autor: Rado Hrdlička

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.