Jak nabrat sílu z bylin

Svět bylin — Od Datum 11.3.2011 15.31

 

Léčivé bylinky

Fyzické či psychické vyčerpání se čas od času týká každého z nás. Zvláště v předjarním a jarním období je tento problém opravdu aktuální. Nedostatek světla, strava chudá na vitamíny a nahromaděné toxiny, to všechno si na našem těle vybírá svou daň. Vyčerpání organismu ale může nastat kdykoli během roku. Stačí jedna delší nemoc či dlouhodobý stres a nepříjemná únava je na světě. Ale příroda nám naštěstí nabízí spoustu možností, jak obnovit tělesnou i duševní rovnováhu.

Už středověké babky bylinářky měly k dispozici celou řadu léčivých rostlin s povzbuzujícími účinky. Byly to například: bazalka (pomáhá proti úzkostem), borovice (stimuluje krevní oběh, dodává vitalitu), fenykl (uklidňuje a posiluje nervovou soustavu), máta (uvolňuje a regeneruje svaly), levandule (odbourává napětí a stres), tymián (povzbuzuje organismus fyzicky i psychicky, posiluje krevní oběh a nervový systém), šalvěj (uklidňuje mysl a povzbuzuje paměť), meduňka (uklidňuje a regeneruje nervy), yzop (povzbuzuje tělo i mysl) a zázvor (povzbuzuje). Králem mezi povzbuzujícími bylinkami je ale rozhodně rozmarýn. Tato bylinka uklidňuje nervy, působí proti stresu, odstraňuje fyzické i psychické vyčerpání, regeneruje a celkově pročišťuje a osvěžuje organismus.

Léčivé bylinky se nejčastěji používají ve formě čajů. Je důležité čaj správně uvařit, jinak se snižují jeho léčivé účinky. Do keramického hrnku vložíme plastové nebo kvalitní nerezové sítko a nasypeme do něj jednu polévkou lžíci zvolené byliny (nebo bylinné směsi). Přelijeme vroucí vodou, přikryjeme talířkem nebo pokličkou a necháme 15 minut louhovat. Poté bylinky vyjmeme a čaj ještě teplý vypijeme. Opakujeme 3-4 x denně po dobu dvou týdnů. Každou dávku vždy čerstvě připravíme. Určitě nepodlehneme pokušení připravit si ráno celou bylinnou konvici a čaj přes den pouze ohřívat. Přišli bychom tak totiž o většinu účinných látek.

Povzbuzující čajové směsi si můžete zakoupit v lékárně nebo vyrobit doma. Recept na tělo i duši povzbuzující čaj může vypadat třeba takto: 1 díl rozmarýnu, 1 díl meduňky a 1 díl šalvěje smícháme a směs uložíme do dobře uzavíratelné nádoby. Používáme podle výše popsaného návodu.

Další možností, jak pomoci organismu od únavy, jsou bylinné koupele. Hodí se k nim především levandule, tymián, šalvěj, meduňka, yzop a rozmarýn. Bylinné koupele jsou velmi vhodné, protože umožňují tělu vstřebávat účinné látky celým povrchem a ty pak rychleji a efektivněji pronikají do organismu. Bylinnou koupel si připravíte tak, že 150 g sušené bylinky (nebo bylinné směsi) přelijete půl litrem horké vody a necháte deset minut vyluhovat. Poté scedíte (pro větší účinek můžete scezené bylinky vložit do látkového pytlíčku a ten vhodit do lázně) a odvar nalijete do horké vody. Délka koupele by neměla přesáhnout 20 minut. Aplikovat ji můžete vždy, když se budete cítit unavení a bez energie (max 3x-4x týdně).

Bylinné olejové masáže

Bylinné olejové masáže

Nezastupitelné místo v boji proti stresu a únavě mají i bylinné olejové masáže. Můžeme k nim použít všechny druhy výše zmíněných bylinek. Masážní emulzi obvykle připravujeme z jednoho druhu bylinky. Do hrnce nasypeme tři lžíce jemně podrcené bylinky a zalijeme ji olivovým olejem. Na mírném plameni prohříváme směs asi 10 minut. Pozor, nevaříme! Poté hrnec sundáme z ohně a olej přecedíme přes jemné síto. Necháme chvíli vystydnout a ještě teplé použijeme k masáži. Ideální je poprosit o pomoc partnerku nebo partnera a nechat si důkladně promasírovat záda a krk. Pokud tuto možnost nemáte, lehněte si na záda a masírujte si břicho. V obou případech vydržte alespoň 12-15 minut.

Díky vyšší teplotě oleje se z bylinek lépe uvolňují žádoucí látky a jemná masáž jim pomůže skrze pokožku efektivněji pronikat do organismu. Pokud nemáme při ruce sušené bylinky, použijte šest kapek kvalitního bylinkového oleje s pěti lžícemi mírně prohřátého olivového oleje. Žádoucí výsledek se určitě brzy dostaví.

A jakým způsobem se léčíte vy?

Autor: Jana Šrámčíková

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.