Jak narvat do hlavy stohy učebnic ?

Zajímavosti — Od Datum 27.1.2012 6.00

Dnešní téma je zajímavé zejména pro všechny studenty. Začíná doba, kdy se množství z nich připravuje na nadcházející maturity a toto období není rozhodně jednoduché. Jedná se možná o nejvíc stresující záležitost jejich dosavadního života, jelikož jejich budoucí život závisí na tom, zda ji zvládnou. Tento článek je tedy věnován zejména vám, milí maturanti. Podíváme se v něm zejména na bylinky nakopávající mozkové funkce, především paměť. Jsou povětšinou dobré také “na nervy”, takže něco přímo pro vás.

Tyto produkty bývají zároveň cíleny na stárnoucí populaci. Mozkové funkce se začínají od padesátého roku věku zhoršovat a to se nejvýrazněji podepíše na paměti. “Skleróza”, kterou trpí již mnoho mladých jedinců se dá přehlížet a je spíše projevem roztěkanosti,  okolo padesátky to už ale může být vážné a zapomínat začne i ten, který si celý život vše perfektně pamatoval. Stav se rychle zhoršuje a kolem sedmdesátého roku života se tato nemoc nevyhne téměř nikomu. Může se dokonce přehoupnout ve vážnou Alzheimerovu chorobu. Podle výzkumů je jedinou prevencí dostatečné trénování mozku či podávání látek, které činnost mozku zlepšují, souhrně nazývaných nootropika nebo také chytré drogy. Zmíněné látky jsou v drtivé většině bez vedlejších účinků a jsou k sehnání pod označením “doplňky stravy” jak v tabletách, tak jako čistě přírodní neupravené produkty.

Nootropika je skupina rozmanitá – nespojuje je mechanismus působení, ale poskytované účinky. Mechanismy toho jak fungují jsou tedy také celkem rozmanité.

Dělíme je na látky jenž

  • prokrvují mozek a poskytují mu tak lepší zásobení živinamy
  • zlepšují metabolismus mozku
  • ovlivňují acetylcholinergní systém
  • působí antioxidačně

Některé vlastnosti mohou být u různých produktů také kombinovány.

Ted’ se tedy, jak již bylo předesláno, podíváme na přírodní nootropika dostupná na Botanicu. Jejich počet postupně roste.

Withánie opojná – V první řadě především vynikající, nervy uklidňující kořen z Indie. Withánie je něco mezi tabákem a ženšenem. Dokáže zbavit úzkosti i strachu a při dlouhodobém užívání zlepšuje celkovou fyzickou kondici společně s pamětí. Obsahuje stopové množství nikotinu, ale, i přes podobnost s tabákem, není nijak zdravotně závadná. Dle indické medicíny přesto není rozumno překračovat doporučenou denní dávku několika gramů. Ve velkém množství by mohla způsobit nežádoucí ospalost, což je typické pro většinu tišících prostředků. Nejvíce se rozšířila mezi manažery v Indii, ale její účinky jsou naprosto ideální i pro stresem postižené studenty. Stačí vyzkoušet.

Podobný potenciál byl objeven v Ženšenu pravém. Na pohled jsou oba kořeny téměř totožné. Ženšen zásobuje uživatele životním elánem a chutí do jakékoliv sebenudnější činnosti.

Na pamět’ a duševní klid lze také nasadit tropické všeléky – Muiru puamu a Catuabu.

Ginkgo biloba – Dnes velmi medializovaný a jistě nejpopulárnější produkt sloužící k udržení se v dobré psychické kondici. Bývá součástí mnoha druhů produktů v podobě tablet doplněných o vitamíny, ale nejúčinnější metoda užití je samozřejmě čaj z čerstvých či sušených listů. Vitamíny si můžete koupit zvlášt a vyjde vás to levněji a čerstvé listy  lze sehnat leda v parku – pokud se vám poštěstí.

Nejzaručenější metoda užívání Ginkga je bezpochyby louhování sušených listů. Ani v tom případě ale nečekejte zázraky, protože ty se dějí jen v reklamách. Mnoho lidí právě takové zázraky čeká a pak přichází rozčarování. Ginkgo je potřeba užívat poctivě pravidelně, a to minimálně po několik týdnů v dostatečném množství. Ginkgo zařídí lepší prokrvení celého těla. Kromě skvělé paměti ve vás tedy doslova rozproudí krev.

Dalším potenciálním lékem na zapomnětlivost může být Gotu kola. Mají s ní skvělé zkušenosti již po mnohá staletí v Číně. Přehlédneme-li povídačky o tom, že zajišt’uje abnormálně dlouhý život, dost možná dokáže zvýšit inteligenci a téměř určitě zlepšuje schopnost koncentrace. To se děje také v důsledku toho, že zesiluje činnost srdce, aniž by zvyšovala krevní tlak. Nemusí se jí tedy bát ani druhá skupina čtenářů.

Brahmi – rostlina s předešlou velmi často zaměňována, mimo jiné kvůli podobným účinkům. Stejně tak se používala v čínském a nakonec i indickém lékařství, kde se posuzuje jako yang-tonikum. Zlepšuje koncentraci a zrychluje reakce.

Jestliže jste si nevybrali nezoufejte, a zkuste třeba náš Paměť pack, který obsahuje kromě Ginkgo biloby plno skvělých stimulantů, které se k učení hodí stejně dobře. Článek o stimulantech si můžete přečíst zde.

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.