(Ne)známé bylinky na chřipku

Svět bylin — Od Datum 23.3.2011 13.57

Přichází jaro a s ním bohužel i staronoví zákeřní návštěvníci v podobě chřipky a nachlazení. Výkyvy teplot a vyčerpání organismu po zimě nahrávají všudypřítomným virům přímo ukázkově a ordinace praktických lékařů se plní kašlajícími a smrkajícími pacienty. Ale jestliže se vám k lékaři nechce, můžete sáhnout i po široké paletě bylinek a bylinných prostředků.

Už naše praprababičky používaly proti nachlazení mátu či šalvěj. Moderním hitem je zase echinacea. Jejich společných jmenovatelem jsou především protizánětlivé a antipyretické účinky. Seženete je v každé lékárně i s praktickými doporučeními. Ovšem existuje i celá řada dalších užitečných bylinek, které nejsou tak známé, a které možná máte ve své lékárničce kvůli něčemu docela jinému.

Ženšen sibiřský

Ženšen sibiřský

Velmi zajímavou bylinkou je v tomto ohledu např. ženšen sibiřský (Eleuterococcus senticocus). Známý je především pro své antidepresivní účinky. Je oblíbený také u sportovců, protože posiluje kardiovaskulární systém. Jeho léčebné účinky můžete ale využít i při nemocech z nachlazení. K dostatečnému efektu by vám měla stačit třítýdenní kůra (nepřekračujte ale max. šest týdnů). Ženšen sibiřský je účinný v boji proti nastupujícímu onemocnění, ale pomáhá i při následné rekonvalescenci.

Léčivý čaj připravíte povařením 1 lžíce sušeného ženšenu v půl litru vody. Odvar nechte vychladnou a užívejte 30 ml tohoto odvaru 3x denně před jídlem. Jakmile příznaky onemocnění odezní, postupně snižte dávku na 15 ml. Během léčby se vyhýbejte kofeinu! Ženšenu se vyhněte v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem.

Pelyněk pravý (Artemisisa absinthium) je znám především pro své pozitivní účinky na trávicí ústrojí. Pomáhá při špatném trávení, nechutenství a průjmům. Uplatní se i při léčbě epilepsie a neurotických křečí. Pro jeho protizánětlivé a tonizující účinky ho lze použít i při nachlazení. 1 rovnou čajovou lžičku usušené natě přelijeme šálkem vody a necháme pod pokličkou asi 12 minut vylouhovat. Scedíme a vypijeme. Užíváme třikrát denně před jídlem. Nálev vaříme vždy čerstvým.

Pelyňkový čaj má velmi hořkou chuť, kterou je ale možné vylepšit medem. Neměl by se ale používat déle než dva týdny, jinak by mohlo dojít k předávkování thujonem. Čaj nesmějí užívat kojící a těhotné ženy. Nevhodný je rovněž pro nemocné trpící žaludečními vředy a vnitřním krvácením.

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský

I proskurník lékařský (Althea officinalis) je veleben pro svůj pozitivní vliv na trávicí a vylučovací proces. Nicméně jeho protizánětlivé účinky se s úspěchem uplatňují i při léčbě chřipek, černého kašle, angíny, bronchitidy a laryngitidě. Čaj připravíte spařením 2 lžiček sušeného proskurníku 250 ml horké vody. Nechte odstát 10 minut a popíjejte horký 3x denně.

Rostlina morinda citrifolia, známější pod jménem NONI se na pulty našich obchodů dostala teprve nedávno. Nejčastěji ji najdete ve formě malých sazenic v sortimentu zahradnictví, čas od času i jako zralé ovoce na pultech obchodů s potravinami. Tyto malé nazelenalé plody jsou plné užitečných fytochemikálií a doslova přetékají prospěšnými enzymy. Díky nim je noni vhodné k posilování imunitního systému, oběhové soustavy a ke zmírnění alergií. Vynikající je i na potlačení chřipky a snížení teploty. Prášek z plodů se užívá 2x denně. Dávkou je jedna polévková lžíce (asi 2g), denně tedy 4g. V případě akutních nástupů onemocnění z nachlazení je vhodné denní dávku rozdělit do několika menších dávek během dne a teprve po třech dnech přejít k obvyklému dávkování.

Gotu kola neboli pupečník asijský (Centella asiatica) je léčivá bylinka původem z Asie. Doma ji můžeme znát především díky jejím harmonizujícím účinkům na trávicí soustavu, krevní oběh a psychickou rovnováhu. Zlepšuje také růst vlasů, vousů a nehtů… a samozřejmě léčí všechny nemoci z nachlazení. Působí protizánětlivě, tiší bolest a povzbuzuje imunitní systém. Používá se čaj, který získáme spařením dvou čajových lžiček léčivé drti ve 200 ml vody. Zpočátku pijeme 4x denně, po ústupu akutních potíží už jen dvakrát. Po skončení nemoci je vhodné ještě 14 dní užívat posilující nápoj z pupečníku, který získáte spařením jedné lžičky drti v hrnku vody. Posilující nápoj se užívá 1x za den.

Eucalyptus globus

Eucalyptus globus

Pro podpůrnou léčbu chřipky a nachlazení je dobré mít po ruce sušené listy eukalyptovníku (Eucalyptus globulus). Nelze je sice užívat vnitřně, ale i při vdechování působí léčivé silice přímo zázračně. Nejčastěji se listy eukalyptu užívají při napařovací lázni. V hrnci vody svaříme hrst sušených listů a lžíci soli. Horký hrnec přeneseme na stůl (nezapomeneme podložit prkénkem) a přehodíme přes něj velkou osušku či prostěradlo. Léčivé páry inhalujeme alespoň půl hodiny. Pro maximální účinek je dobré ještě dvě hodiny po inhalaci zůstat v zavřené místnosti.

Nebo si můžeme připravit eukalyptovou lázeň. Do látkového pytlíku nasypeme dvě lžíce sušených listů, vhodíme do vany a napustíme co nejteplejší vodu. Po asi čtvrthodině léčivou lázeň opustíme a zachumláme se do přikrývek, kde se důkladně vypotíme. K tomu popíjíme jeden z výše uvedených léčivých čajů a žádná chřipka nebude mít šanci!

Autor: Jana Šrámčíková

  • Sdílej na Twitteru
  • Sdílej na Facebooku
  • Subscribe by RSS
  • Přidej článek na vybrali.sme.sk
  • Nelze přidávat komentáře.